Cheap Rainbow Papaya on Big Island. 3 for a $1!

by Jennifer

 

It’s been pretty bananas being able to eat 9 locally sourced, small papaya here, for $3 a day!

They are about the size of two fists put together and much sweeter than papaya you cash find on the east coast.

Other produce may be expensive:

  • $1.29/lb. bananas ($.50 each)
  • $2.29/lb. apples ($1.25 each)
  • $6.99 per 10 lb. bag of potatoes

But who cares? Papaya are king on Big Island!

So much nutritional value in Rainbow Papayas


 

Where can you find papayas?

Where can’t you find papayas? They are in grocery stores, found at roadside stands along the road, and at farmer’s markets. Here’s my list of favorites in order of cheapest to most expensive.

Maku`u Farmer’s Market – west side of the island, Keeau

Keeau Sunday Farmer’s Market

If you stay in Keeau, you can find 3 small Rainbow Papaya per $1 at the Sunday Farmer’s Market.

It is $1 to park in the lot there, but there is much to see and purchase, and at the best prices on the island:

  • tons of affordable fresh produce
  • locally created clothing
  • prepared food, including many vegan options
  • antique and thrift items

Not there on a Sunday? Then head to the…

Keeau Village Market west side of the island 

Keeau Village Market

You can find 5 small Rainbow Papaya for $2. 

Kona Farmer’s Market – east side of the island 



5 fairly large (almost twice the size of Keeau cheaper papayas) rainbow ppapayas for $2

Papayas were an integral factor of my Raw Till 4 Vegan Diet on the island, as you can see in my..

Food Diary

April 4th, Day of the Mauna Loa hike

  • 11 small papaya
  • Cup of coffee with soy milk
  • 1 cup overnight oats – vanilla soy milk, cinnamon, and instant oats
  • 2 packets Blueberry Fig Bars
  • 1 sandwich
  • 1 multiberry bagel

Total Cost: $9, plus the $5 sandwich I splurged on, after craving an immediate burst of salt, fat, and protein after the 14 mile round trip hike to the summit of the world’s largest volcano, Mauna Loa.

April 7th

  • 5 Large Rainbow papayas
  • 1 cup chopped dates coated in dextrose

Found Barabara’s Shredded Wheat in a bargain bin at Shop & Save. Combined with the $1 coupon in the box, was just $1.99 a box. A steal in the Big Island where imported food is sold at a premium.

  • 8 Weetabix biscuits
  • 2 cup Vanilla Soy Milk
  • 1 Block firm tofu
  • 1 Bunch Kale
  • 1 tomato
  • No salt ketchup

Total Cost: $8.59

203 Views 0 Comment
0 Comments
Be the first to start a discussion…

Leave a Reply